Археологически резерват „Абритус“ - музей на открито с обща площ от 1000 декара, където са представени останките от древния римски град със същото име. Резерватът се намира на няколко километра източно от Разград, недалеч от магистрала Русе-Варна.

Селището е основано върху руините на древно тракийско селище в края на I в. Сл. Н. Е. -   началото е поставено, като римляните са построили тук своя военен лагер. По-късно от лагер селището се превръща в пълноценен голям градски център на територията на Долна Мизия - провинция Рим, която се намира на мястото на съвременна Северна България.

Древните автори споменават Абритус във връзка с битката от 251 г., която се е състояла в неговата околност, тъй като император Траян Деций също е сред загиналите. През IV век е завършено изграждането на крепост с четири порти и мощна стена, чиято дебелина достига три метра, а височината е 12 метра.

 

Освен това крепостта разполагала и с 35 бойни кули. През 5-6 век Абритус се превръща във важен християнски център. Градът е бил многократно нападан, в крайна сметка разрушен от аварите и славяните в края на 6 век. От 9 до 10 век на същото място е стояла българска крепост.

Днес можете да видите руините на перистилен комплекс: правоъгълен двор в средата на сградата. Някога е служил като седалище на върховния държавен магистрат. Шест магазина заемат южната страна на фасадата на сградата от двете страни на централния вход. От четирите страни на двора има колони в римско-йонийски стил.

В резервата има археологически музей, който показва някои от предметите, намерени в района по време на разкопки. Като цяло целият археологически състав се състои от пет раздела, демонстриращи развитието на човечеството. Освен това в Арбит е намерено най-голямото българско съкровище със златни монети от 5 век. Музеят показва техните снимки.

Всички основни находки в музея са изложени на открито. Около седемдесет паметника, някои от които датират от римската епоха, са изложени в парковата зона на резервата. Тук можете да видите и находки, свързани с езически култ. Многобройни надписи на древногръцки и латински показват, че Арбит е бил обитаван от различни народи през вековете.