Преди да започнете ремонт на вилата, прегледайте покрива й и разберете в какво състояние се намира. Определете обхвата на предстоящата работа. Може би вилата е напълно разрушена и покривът ще трябва да бъде напълно сменен. За да определите точно състоянието на покрива, качете се на тавана и обърнете внимание на две подробности:
- Покривно покритие. Визуално оценете целостта му за дупки или други повреди. Ако се занимавате с метални плочки или велпапе, важно е да се уверите, че няма ръжда. През деня всяка пукнатина обикновено се забелязва от тавана. В идеалния случай не трябва да има никакви щети. Но ако видите много пропуски, ремонтът на покрива няма да помогне, определено ще трябва да бъде сменен. Други видове покриви се проверяват по същия начин. Липсата на течове означава, че покривът на вилата е подходящ за по-нататъшна употреба. Ако има повреда, ремонтът на покрива е неизбежен.
- Рафтерна система. За да оцените състоянието на тази част, огледайте дървото. Ако гредите са огънати, покривът ще трябва да бъде напълно сменен, включително носещата му конструкция. Ако само го укрепите, ще помогне за известно време. В случай, че гредите са в задоволително състояние и не се нуждаят от ремонт, обърнете внимание на целостта на покривната летва. Често за него се използва тънко дърво, което бързо изгнива. Ако покривът е подгънат от страната на тавана и няма достъп до рамката, тогава състоянието му ще бъде разпознато от крепежните елементи на покрива. В случай, че винтовете или гвоздеите не се държат в дървото, щайгата определено ще трябва да бъде сменена. А заедно с това трябва да се смени и покрива.
Извършването на ремонт на покрива на вила или къща със собствените си ръце не е толкова лесно, ще трябва да се сблъскате с много нюанси. Разбира се, най-добре и най-лесно е да поверите такава работа на специалисти. Но в случай, че решите да направите всичко сами, погрижете се не само за красивия ремонт на покрива, но и за неговата изолация. Това е наистина важно, като се има предвид, че изолацията допринася за пестенето на енергия.
Ремонт на външните стени на вилата
Можете да познаете средната възраст дори на вила по външните й стени, олющена мазилка, изветрели фуги от хоросан, мокри петна или откровени пукнатини. Разбира се, олющената мазилка може да бъде заменена без затруднения, но пукнатините в стените показват сериозни повреди на основата. Ето защо, преди да купите стара вила, внимателно огледайте външните й стени.
Понякога вилата изглежда доста добре, но вътре във външната стена има гъбички или мухъл. Това е доказателство за нарушена или дори липсваща хидроизолация, тъй като се образува конденз поради разликата в температурите вътре и вън от къщата. По този начин, в хода на ремонта на вилата, влагата на стените трябва едновременно да се елиминира, както и да се поддържа топлина, да се пести електроенергия и да се създаде вентилация. Не забравяйте да се погрижите за полагането на материали за топлоизолация и пароизолация.
За да подобрите вентилацията вътре в стените на вилата, можете да използвате редица прости мерки:
- Спазвайте разстояние от 3-5 см между мебелите и стените.
- Проветрявайте стаите редовно.
- В хода на ремонта на вила, направете малка вдлъбнатина за вентилация между бариерата срещу пара и рамката за вътрешна декорация.
- Сменете изгнилите дървени елементи на вилата, а останалите обработете с антикорозионно съединение.
Ремонт на стълби в дървена къща
Собствениците на вили от истинска дървена къща се съветват да се свържат с добър специалист за ремонт на дома. Само истински майстор ще може обективно да оцени състоянието на дървото, да открие гнили корони, пукнатини по дървените трупи, степента на износване на покривния материал и др.
Много е трудно да извършите сами ремонт на дървена къща. Това е доста специфична структура и ако дървото е много порутено, само специалист може да ремонтира правилно рамката. Възможно е да се наложи частична подмяна на короните или покриване на покрива.
Поради техническата и физическа сложност подобни ремонти са предназначени за цял екип. Въпреки че някои неща могат да се направят на ръка. Например, сменете дървените стъпала на верандата или оборудвайте ново вътрешно стълбище. Ако основата на вилата е каменна или бетонна, можете да прикрепите трупи, нарязани на две, както е показано на снимката:
Винаги избирайте добре изсушена и висококачествена дървесина за ремонт на вила. В противен случай резултатът от вашата работа ще изсъхне след известно време и ще стане неизползваем. Когато стълбището е готово, то трябва да бъде боядисано или покрито с палубен лак (кораб, яхта). Този лак не само ще направи стълбището красиво, той е специално предназначен за външни обекти, той е влагоустойчив и идеално защитава дървото.
Ремонт на вилата отвътре - декорация на стени
Няма да е трудно да направите ново красиво покритие на вътрешната повърхност на стените или фасадата. Има много различни технологии и материали, които помагат да се направи красив интериор.
Жалко, но не може да се каже същото за технологията за възстановяване на стените на вилата. След известно време хоросанът, който държи отделните блокове или тухли заедно, започва да се разлага и престава да изпълнява функцията си. Процесът на разрушаване винаги се случва от повърхността - на първо място мазилката става неизползваема, а след това и самият хоросан. В допълнение, най-голямата опасност за сградата са пукнатини в стените. Обикновено тяхното присъствие се дължи на два фактора: разрушаването на разтвора и свиването на къщата поради слаба основа. Невъзможно е напълно да се спрат такива процеси. Въпреки това има няколко начина да ги забавите значително с ремонти.
- Първо, укрепване на основата на вилата.
- Второ, да се осигури ново защитно покритие на стените на вилата под формата на мазилка. Само мазилката е в състояние да държи стените заедно и почти напълно да възстанови първоначалната им здравина. Но това не е обикновената, ръчна мазилка, а машинният начин на полагане. Разтворът се нанася върху стените с високо налягане, поради което всички пукнатини, пори и пукнатини са запушени. Така всички части на стените на вилата, които започнаха да изостават една от друга, са закрепени заедно.
За да може този етап от ремонта на вилата да продължи правилно, е важно да подготвите повърхността, като премахнете абсолютно всичко, което не се държи и изчезва. Разбира се, трябва да запомните за грунда, който допринася за силното свързване на разтвора с повърхността, върху която се нанася.
В случай, че пукнатините в стените вече са големи и сградата очевидно започва да провисва, препоръчително е да стегнете стените й с метал, тоест да я оформите с армировъчна рамка. По-добре е да направите това преди нанасяне на мазилка, за да можете по-късно да скриете конструкцията под кожено палто. Комбинацията от всички тези действия не само ще направи вилата по-красива, но и ще удължи експлоатационния й живот с поне няколко десетилетия.
Ремонт на пода във вилата
Подът в стара вила обикновено не изглежда много добре. По правило тя е покрита със скърцащ паркет, дъски или износен линолеум. Възможностите за ремонт на вила зависят, наред с други неща, от вида на подовата настилка. Нека да разгледаме по-подробно нюансите на ремонта на пода от различен тип.
Дюшеме е най-често срещана поради изгодната цена. Изглежда красиво и създава комфорт във всяка стая на вилата. Това покритие се характеризира с дълъг експлоатационен живот и е екологично чисто. Следователно не трябва веднага да разкъсвате дъските, просто трябва да ги поправите правилно. И вие ще получите толкова висококачествено и красиво дървено покритие, че никой съвременен аналог не може да се сравни с него.
След известно време красив дъсчен под във всяка вила се напуква и започва да скърца, да пружинира и да се олюлява. Могат да се появят гнили места, както и дупки от дърводелски бръмбари. След това трябва да смените особено повредените дъски или техните фрагменти. Когато подменяте частично дъската по време на ремонта, уверете се, че пластирът лежи върху два трупа, в противен случай ще бъде нестабилен. Подовите дъски трябва да бъдат издърпани заедно, така че подът да не скърца и да стане равен. В този случай покритието във вилата ще трябва да бъде напълно разглобено и дъските да бъдат номерирани. Това ще улесни по-късно поставянето им в същия ред. След това проверете състоянието на изоставането, поставете или сменете субстрата, ако се е влошил.
Провисналите подови дъски в стара вила означават, че под тях има твърде малко изоставане, поради което няма силна опора. Ето защо, когато извършвате ремонт, просто разглобете пода и добавете повече изоставане в местата на отклонения. Пукнатини, чипове и дупки в подовите дъски са запечатани с шпакловка за дърво.
Паркетът често се среща в стари вили, построени през 60-те и 70-те години на миналия век. Най-често срещаният проблем с паркета от социалистическата епоха е подуване на влага и скърцане на подови дъски. Тези елементи се отстраняват и заменят с нови по време на ремонтния процес. Ако обаче паркетът е издут на много места, ще бъде по-лесно да го демонтирате напълно.
Най-често скърцането се появява в резултат на неравна основа или напукани дъски. Строителите от миналите години полагаха паркет директно върху битумен мастик, без никакви шперплатови или коркови подложки. За да разберете точно причината за скърцането във вилата, извадете подовата дъска и проверете основата. Най-доброто решение е да положите скърцащ паркет върху основата.
Старият паркет винаги е пълен с пукнатини, в които се запушват различни отпадъци. По време на ремонт на вилата такива дефекти трябва да бъдат поправени. Първо, самата празнина се почиства и след това се запълва с шпакловка за дървен под. Твърде големите празнини се елиминират с дървена лепенка, засадена върху епоксидно лепило.
Много захабен, надраскан и потъмнял от старост, паркетът във вилата може да бъде спасен само с циклене. Скреперът се използва за премахване на старото лаково покритие, както и на горния слой на паркетната дъска. След това пукнатините се запечатват и подът се покрива със свеж лак.
Линолеумът от преди много години в стари вили е много по-лесен за замяна, отколкото за ремонт. Това е евтино и красиво покритие, така че има смисъл да го купите и да го поставите отново. В допълнение, днес производителите на линолеум го доставят с плътни топло- и звукоизолиращи субстрати. Така че модерното покритие е не само красиво, но и функционално.
Когато състоянието на стария линолеум във вилата е сравнително добро, но има дупки или вдлъбнатини на местата, където са стояли мебелите, можете да се ограничите до опцията за ремонт на покритието във вилата с лепенки. За да направите това, фрагмент от нов линолеум с малка надбавка се нанася върху повредената зона и се изрязва пластир, като едновременно с това се улавя старият линолеум отдолу. Това се прави, за да получите незабавно както пластир, така и вдлъбнатина, подходяща за него. Дъното на пластира и ръбовете на отвора на стария линолеум се намазват с лепило. Препоръчително е да поставите тежест отгоре за по-добро фиксиране, преди лепилото да изсъхне.
С помощта на едни и същи лепенки от линолеуми с различни шарки се създават красиви и оригинални подови настилки.
Какво друго трябва да се направи, за да получите добър ремонт на вилата
вентилация
Когато правите ремонт, не забравяйте за необходимостта от обмен на въздух вътре в къщата. Неговото нарушение заплашва не само с увреждане на всички повърхности (таван, стени и под), но и провокира респираторни заболявания. Преди това строителите изобщо не се интересуваха от създаването на вентилация. Причината за това е не само безхаберието на работниците, но и липсата на правилно изработени проекти. В онези дни такива методи за вентилация, които се използват в съвременното строителство, не са били измислени.
Извършвайки ремонт на вилата, обърнете специално внимание на вентилацията на помещения с висока влажност (кухня, баня, мазе). В многоетажни сгради се използва смукателна вентилация, която работи поради разлики в налягането между студен и топъл въздух. За частни къщи обаче този метод не е възможен. Когато къщата има не повече от три етажа, въздушното налягане е твърде слабо. Следователно вентилацията трябва да се извършва през стени, които са изолирани с дишащи материали и е положена пароизолация. Те включват: експандиран полистирол (обикновен или екструдиран), плочи от минерална вата, penoflex и др.
Допълнителен обмен на въздух става през прозорци и вентилационни отвори, което създава трудности през зимата. Ето защо при изграждане или ремонт на вили се използва изпускателна вентилационна система, която работи на вентилатори. Те извеждат отработения въздух, заменяйки го с пресен от улицата.
За подобряване на микроклимата в помещенията на вилата се използват естествени строителни материали - дърво, глина, тухли, гипсова мазилка, вар и др. Те перфектно абсорбират влагата и неприятните миризми, а също така създават красив интериор.
Електричество
Когато извършвате ремонт в стара вила, със сигурност ще срещнете проблеми с електрозахранването. И дори не е, че окабеляването е изгнило, а гнездата са остарели и дефектни, а липсата на мощност. В предишните години имаше по-малко електрически уреди, така че потреблението на енергия не беше толкова високо. По правило в къщата имаше телевизор и може би радио. Но сега всяко семейство има поне един компютър, децата имат игрови конзоли, да не говорим за домакинските електроуреди.
Тези, които по време на ремонт на вилата планират да положат топъл под и в същото време да използват телевизор и пералня едновременно, ще трябва да координират с упълномощените местни власти за енергоснабдяване увеличаване на квота за вашия дом. Най-често това не е възможно, така че е по-добре да инсталирате своя собствена подстанция. За да направите това, ще трябва да отделите значителна сума, но тя ще се изплати повече от близко бъдеще. С помощта на такава подстанция ще можете напълно да контролирате захранването с енергия, предотвратявайки ненужни разходи.
Ако не сте открили никакви проблеми по отношение на захранването, тогава по време на ремонта просто сменете старите проводници и схематично отразете на хартия всички детайли на работеща система за захранване. Такава схема ще е необходима, когато трябва бързо да смените окабеляването и да извършите ремонт във вилата. Например, ако искате да премахнете стена или да направите врата на друго място, трябва да знаете местоположението на кабела в стената, за да не го повредите и да не изключите цялата къща.
Електрическото окабеляване в старите вили най-често е отворено (разположено извън стените, минаващо през ъглите на пода или тавана), така че няма да е трудно да скицирате диаграма. Ако кабелът е затворен, ще трябва да се обадите на съветника.
Когато изготвяте схема на желаното електрическо окабеляване по време на ремонта, отбележете както местоположението на контактите във вилата, така и мощността на електрическите уреди, които ще бъдат свързани към тях. Запасете се с контакти, в случай че по-късно искате да използвате повече уреди.
Отопление
Най-неотложният проблем на старите вили е потреблението на голямо количество енергия за отопление на сградата. Това се дължи на недостатъчна топлоизолация на тавана, стените и пода, както и на факта, че старата отоплителна система е остаряла. За да намалите разходите, ще трябва да се погрижите не само за топлоизолацията, но и да смените старите радиатори. Извършвайки ремонт на вилата, обърнете специално внимание на изолацията на покрива, защото именно през него излиза по-голямата част от топлината.
Във вилата ще стане много по-топло, ако боядисате радиаторите с черна боя и поставите фолиото между тях и стената с отразяващата страна навън. Радиаторът ще загрее по-бързо поради черния цвят, а фолиото ще отразява топлината в стаята, докато преди е минавала през стената.
Важно е да изберете правилното отоплително оборудване за вилата. Например модерните котли на твърдо гориво автоматично поддържат желаната температура на изхода. Прикрепете към тях капацитивен топлинен акумулатор, той ще акумулира излишната топлина през деня и ще я освобождава през нощта. Това решение е особено удобно, когато през деня във вилата няма почти никой.
Газогенераторните котли придобиха голяма популярност, чиято ефективност достига 90% поради изгарянето не само на дърва, но и на дървесен газ. В допълнение, те произвеждат малко количество пепел, не отделят сажди и значително спестяват гориво.
Изгодно е да се инсталират пиролизни (газогенериращи) котли в къщи с централизиран тип газоснабдяване. Като опция за безопасност можете да използвате електрически бойлер, ако основният изведнъж се повреди. Не е много икономичен, тъй като консумира значително количество електроенергия. Въпреки това, нито един, дори най-добрият котел няма да помогне напълно да се отървете от топлинните загуби в старите вили.
Има няколко възможности за ремонт на вила, която минимизира загубата на топлина в нея:
- уплътнете прозорци и врати или ги сменете;
- монтирайте уплътнения и прагове между пода и вратите;
- монтирайте двоен стъклопакет в прозорците или инсталирайте втори рамки;
- окачете затъмнени завеси в хола, детската стая и спалнята. Уверете се, че не покриват радиаторите;
- използвайте филцова или коркова подложка, дебел килим, линолеум или топлоизолационни плочи, те ще изолират студения под в стаята над сутерена. Можете да подобрите ефекта, като изолирате и тавана в сутерена;
- по прекалено топъл въздух в котелното може да се установи, че отоплителната инсталация губи много полезна енергия. В този случай покрийте външната повърхност на котела с незапалима изолация;
- изолирайте трасето на топлинната тръба с пеноматериали или минерална вата в зоните, където преминава през неотопляеми помещения;
- Спестете енергия през топлия сезон със слънчеви колектори за топла вода.
Източник – https://za-bania.com